System.Net.WebException: Сбой запроса с состоянием HTTP 404: Not Found. в System.Web.Services.Protocols.SoapHttpClientProtocol.ReadResponse(SoapClientMessage message, WebResponse response, Stream responseStream, Boolean asyncCall) в System.Web.Services.Protocols.SoapHttpClientProtocol.Invoke(String methodName, Object[] parameters) в EduServ.DataProcess.AddViewing(Int32 OrgId, Int32 Type, String ID, Int32 PageNum, String IP, String URL, String Refer) в c:\Windows\Microsoft.NET\Framework\v2.0.50727\Temporary ASP.NET Files\root\e04f9611\e2b8c6e0\App_WebReferences.e2kibjas.0.cs:строка 76 в MyUserControl.SaveView(PageType Type, String ID, Int32 PageNum) в e:\WWW\edu.cap.ru\App_Code\MyUserControl.cs:строка 126 Новости: Паттăрлăх – вилĕмсĕр / Отдел образования и молодёжной политики администрации Яльчикского района / Портал образования ЧР
Паттăрлăх – вилĕмсĕр
Дата: 19.02.2021
Автор: Г. Енейкина

Шупашкарти «Чăвашкино» студи Сăрпа Хусан хÿтĕлев чиккисене  тăвакансен паттăрлăхне, тÿсĕмлĕхне уçса паракан «Тăшман ури кунта ан пустăр» ятлă илемлĕ-документлă фильм ÿкерме пуçланă. Кинофильмăн режиссерĕ – пирĕн ентеш  Алексей Енейкин.

Нарăс уйăхĕн 15-мĕшĕнче, сивĕ çанталăка пăхмасăр, Хĕрлĕ Чутай районĕнчи Илÿ  Тăрăхĕнче (Ильина Гора) фильм ÿкерессипе малалла тимлерĕç.

Кунта 1941- мĕш çулхи  шартлама сивĕре пирĕн республикăн  пур кĕтесĕсенчен пуçтараннă ватăсем, хĕрĕ-хĕрарамĕ, тин парта хушшинчен тухнă  хĕрачасемпе арçын ачасем, чылай  чухне тата  та  çамрăкраххисем  лумпа, кĕреçепе, кирккăпа шăн çĕр чавнă, окопсем, çĕрпÿртсем тунă, тăшман çулне пÿлсе лартма кирлĕ дзотсем хатĕрлесе  хума пултарнă. Мĕн чухлĕ йывăрлăх, терт-асап, хĕн-хурне те тÿснĕ тылри халăх.

Çакна  ĕненмелле кăтартса пама тăрăшаççĕ «Чăвашкино» студи ĕçченĕсем, Алексей Енейкин.

Кунта тĕрлĕ районсенчи халăхпа пĕрлех Чăваш академи драма тата çамрăксен  театрĕн артисчĕсем  пулчĕç. Çавăн пекех ку ĕçе Елчĕк районĕнчи чăваш чĕлхипе литературине вĕрентекенсен ушкăнĕ те хутшăнчĕ: Енейкина Г.Л. - Патреккелти пĕтĕмĕшле пĕлÿ паракан тĕп шкултан.  Адюкова Л.Г.- Аслă Елчĕкри пĕтĕмĕшле пĕлÿ паракан вăтам шкултан, Левая Н.А.- Шăхальти пĕтĕмĕшле пĕлÿ паракан вăтам шкултан. Малова Г.И.- Аслă Таяпари пĕтĕмĕшле пĕлÿ паракан тĕп шкултан.

Пархатарлă ĕçе хутшăнакансен шăн çĕре чăнласах чавма, вăй хума тиврĕ. Çак фильм çитĕнекен ăру валли çеç мар, çулсем иртнĕ май пур çыншăн та пит паха пулнине туйса вăй хучĕç ÿкеренекенсем асăннă фильма ÿкерес çĕрте.

«Чăвашкино» студи Елчĕк район администрацине  вĕрентекенсене  çак ĕçе  хутшăнма  май туса  панăшăн  тав тăвать.

<Июль 2021>